انواع فرز CNC(از نظر تعداد محور- از نظر روش فرزکاری)

دستگاه CNC فرز از نظر درجه‌ی آزادی حرکت در گروه‌های دستگاه CNC فرز سه محور، چهارمحور و پنج محور دسته بندی می‌شوند:
• دستگاه فرز CNC سه محور: در این دستگاه‌ها ابزار برش در امتداد سه محور حول قطعه‌ی ثابت می‌چرخد. فرزکاری، ایجاد شیار، سوراخکاری و برش‌های لبه‌ای تیز از قابلیت‌های این دستگاه است.
• دستگاه فرز CNC چهار محور: وجود یک محور اضافی برای فرزکاری، تمایز این دستگاه با نوع سه محور آن است. در واقع در این مدل دستگاه قابلیت چرخش حول محور X را دارد که محور A نامیده می‌شود.
• دستگاه فرز CNC پنج محور: نوع پیشرفته‌تر دستگاه CNC مدل 5 محور آن است. اغلب قطعات پیچیده و حساسی که برای صنایع هوافضا، پزشکی، پتروشیمی و خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، توسط این دستگاه به راحتی ساخته می‌شوند.
 چرخش حول محور X که با محور A مشخص می‌شود و محور Y که با محور B معرفی می‌شود، دو محور اضافی هستند که آزادی حرکت بیشتری در این دستگاه فراهم می‌کنند.
 دستگاه‌ CNC فرز برحسب نحوه عملکرد و متعلقات آن در سه نوع زیر شناخته می‌شود:
• دستگاه CNC فرز عمودی (VMC)
همانطور که از نام آن مشخص است، در این دستگاه ابزار برش و اسپیندل در زاویه‌ای عمود بر میز دستگاه قرار دارند. وضعیت قرارگیری ابزار به این شکل امکان برش‌های عمودی، ایجاد حفره، شیار و سوراخکاری را در این دستگاه فراهم کرده است. این دستگاه‌ها در مقایسه با نمونه‌ی افقی آن دید کامل‌تر و مناسب‌تری از قطعه به اپراتور می‌دهند.
• دستگاه CNC فرز افقی (HMC)
در این دستگاه اسپیندل به موازات میز کار قرار گرفته است. از این رو برخلاف دستگاه CNC عمودی، این دستگاه برای سوراخکاری و ایجاد حفره کاربردی ندارد. اغلب کاربرد آن‌ها برای برش‌های سطحی و ایجاد شیار در قطعه است.
شیارهایی که توسط این دستگاه در قطعه ایجاد می‌شود، بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر از سایر دستگاه‌هاست. بیشترین کاربرد این ماشین صافکاری، مونتاژ کاری، ایجاد شیار بر روی سطح و جدا کردن قطعات از یکدیگر است. از مزایای این دستگاه می‌توان به سرعت بالا‌تر، ظرفیت و دوام بالاتر اشاره نمود.
freez-machine